پیش بینی بورس امروز | عامل تعیین کننده

1399/03/20

آیا امروز هم میتوان به مانند روز قبل شاهد تداوم فشار عرضه باشیم. عمق تحلیل ها درباره عوامل اثرگذار چه چیزی را نشان میدهد.

دریافت مالیات از عایدی سهام تنها خبر حاشیه‌ساز بورس در 24 ساعت گذشته بوده است. برخی از سهامداران ریزش قیمت سهام در معاملات روز گذشته را به این مسئله مرتبط می‌دانند. در اینجا چند مسئله حائز اهمیت است. نخست آن که برای هر رشد و هر افت بازار سرمایه، الزاما نباید دلیل روشن و مشخصی وجود داشته باشد. همانند دیگر بازارها، عرضه و تقاضا نقش تعیین‌کننده در روند بازار دارند. بنا به هر دلیلی عرضه بر تقاضا پیشی بگیرید، قیمت سهام مختلف به محدوده منفی خواهد رسید.
روز گذشته در عین اینکه برخی نمادها صف خرید سنگین داشتند، برخی نمادها نیز به صف فروش رسیدند و این جزو ذات بازار است. از نظر نموداری و در پیش‌بینی بازار روز گذشته اعلام کردیم یکی از سناریوهای احتمالی در معاملات دوشنبه، پولبک شاخص کل به سمت قله قبلی است، حال چه خبر دریافت مالیات از عایدی سهام منتشر میشد و چه خبر تاثیرگذاری منتشر نمیشد، همچنان این احتمال وجود داشت. در نتیجه در زمانی که عرضه یا تقاضا در بازار افزایش می‌یابد، نباید به دنبال دلیل‌سازی برای نوسان آن روز باشیم.
فارغ از این مسائل شب گذشته دریافت مالیات از عایدی سهام تکذیب شد. به گفته پور ابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی «اخذ مالیات از بازار سرمایه در دستور کار نیست. در طرح دولت مالیات از سهام و سپرده بانکی وجود ندارد.» در نتیجه فعلا دغدغه دریافت مالیات از ذهن سهامداران دور خواهد شد. البته اگر امروز بازار مثبت باشد، همان افرادی که ریزش بازار را به این خبر نسبت می‌دادند، رشد بازار را نیز تحت تاثیر تکذیب این خبر اعلام خواهند کرد!
تغییر در ریزساختارها به نفع عملکرد سامانه‌های معاملاتی
شب گذشته شرکت بورس اوراق بهادار تهران سه تغییر مهم در ریزساختارهای معاملاتی اعلام کرد که از روز شنبه هفته آتی اجرایی خواهد شد. نخستین تغییر در اندازه حجم سفارش (لات) است که برای سهام با قیمت کمتر از 500 تومان، تا 400 هزار سهم افزایش یافته است. اما در تغییر دیگر، امکان گذاشتن سفارش دوبخشی (آشکار و پنهان) برداشته شد و فقط امکان ارسال سفارش به صورت آشکار وجود دارد.
در سومین مورد نیز حداقل تغییر در سفارش‌های وارده به 10 ریال افزایش یافته است. برآیند این سه تغییر مثبت است چرا که می‌تواند تحرک بازار را بهبود داده و از سوی دیگر، تعداد سفارش‌هایی که هر روز وارد سامانه معاملات می‌شود را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. نتیجه نهایی این تغییرات نیز به روان‌تر شدن عملکرد هسته معاملات کمک می‌کند. مسئله‌ای که دغدغه اصلی تمامی اهالی بازار سرمایه است.عرضه اولیه زرماکارون این هفته هم نیست
معاون بازار شرکت بورس تهران گفت : عرضه اولیه ۱۲ درصد از سهام شرکت زر ماکارون این چهارشنبه نیست و به احتمال زیاد هفته آینده انجام خواهد شد.  ادامه مطلب ...

شایعه « غشهداب » چه بود + توضیح کامل
شرکت شهداب ناب خراسان در خصوص شایعه افزایش سرمایه توضیح داد.  ادامه مطلب ...