اجرای دو دستورالعمل مربوط به دامنه نوسان

1399/03/13

اصلاحات موادی از دو دستورالعمل معاملات از جمله دامنه نوسان و فعالیت بازارگردانی مبتنی بر حراج در فرابورس به جز مواد مربوط به گره معاملاتی در بازار های اول، دوم و بازار پایه از امروز اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، اصلاحات موادی از دستورالعمل نحوه انجام معاملات اوراق بهادار و دستورالعمل فعالیت بازارگردانی مبتنی بر حراج در فرابورس به جز مواد مربوط به گره معاملاتی در بازار های اول، دوم و بازار پایه از امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه اجرا می شود.
این اصلاحات مربوط به تغییر در حداقل و حداکثر حجم هر سفارش خرید و فروش و تغییر در حداقل تغییر قیمت، تغییر در نحوه بازگشایی‌های با محدودیت دامنه نوسان قیمت، اعمال حجم مبنا در بازگشایی نمادها، عدم تایید معاملات به دلیل ظن استفاده از اطلاعات نهانی یا دستکاری قیمت، اعمال حجم مبنا در بازارگردانی، پذیره‌نویسی و تغییر در محاسبه افزایش دامنه نوسان می‌شود.
از جمله تغییراتی که می‌تواند معاملات روزانه را تحت تاثیر قرار دهد ماده 12 مکرر 8 بند 4 است که بر اساس آن حداکثر نوسان نمادهای دارای دامنه نوسان 5 درصدی در بازگشایی‌های با محدودیت دامنه نوسان 5 درصد خواهد بود.
برای مثال نمادی با دامنه نوسان 5 درصدی که با قیمت 1000 تومان به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت متوقف شده در زمان بازگشایی می‌تواند در دامنه 5 درصدی یعنی از 1000 تا 1050 تومان کشف قیمت شود. نکته مهم این است که پس از فرایند کشف قیمت نیز در همان محدوده دامنه نوسان اولیه یعنی 5 درصد امکان انجام معاملات وجود دارد.
پیش از این اگر دامنه نوسان نمادی 5 درصد بود می‌توانست بعد از تایید حراج در دامنه 5 درصد از قیمت کشف شده نیز معاملات را ادامه دهد. همچنین در بازار پایه بر اساس ماده 13 مکرر 2 بند 12 تبصره یک مانند بازارهای اول و دوم فرابورس در بازگشایی‌های با محدودیت دامنه نوسان، دامنه نوسان در دوره حراج پیوسته، همان دامنه نوسان برگزاری حراج ناپیوسته است.
جزئیات سایر اصلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار و دستورالعمل فعالیت بازارگردانی مبتنی بر حراج در فرابورس در این لینک قابل مشاهده است.
پیش از این اطلاعیه‌های اصلاح موادی از دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات و دستورالعمل فعالیت بازارگردانی در بورس تهران و فرابورس در روزهای 3 و یک خرداد منتشر و به اهالی بازار اعلام شد.دستور روحانی بر فروش سهام و حمایت از بورس
معاون اول رییس جمهور با اعلام ارزش ۸ و ۱۶میلیون تومانی سهام عدالت و وعده افزایش قیمت ها از دستور روحانی بر فروش سهام حتی زیرمجموعه های نظامی و مشوق جدید برای عرضه های اولیه خبر داد.  ادامه مطلب ...

زیرساخت واریز سود سهام در «سجام» آماده شد
زیرساخت واریز سود سهام در «سجام» آماده شد.  ادامه مطلب ...