تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر گروه دارویی

1399/02/27

با فرض صحت این خبر که نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان گروه دارویی بعد از ماه رمضان حذف خواهد شد و مبنای نرخ ارز آنها نرخ نیمایی خواهد بود ، روند تغییرات سود شرکت های این گروه به شرح زیر است :

بطور میانگین ۷۰٪ الی ۸۰٪ از ساختار بهای تمام شده گروه دارویی مستقیما تحت تاثیر نرخ ارز هستند چون عمده این هزینه ها با مواد اولیه درگیر است و از طریق واردات تامین می شود ( میانگین کل گروه و نه صرفا برخی تولید کنندگان دارو )
ابتدا خیلی ساده و سهل انگارانه برای درک بهتر عامه سهامداران ، فرض کنیم بهای تمام شده این گروه همگام با فروش افزایش پیدا میکند. لذا با ثابت ماند مارجین ، سود خالص شرکت های دارویی ۳.۷ برابر میشود ! یعنی اگر شرکتی در حالت عادی برای سال ۱۳۹۹ سود تحلیلی ۱۰۰ تومانی داشته است ، سود سال ۱۳۹۹ به ۳۷۰ تومان افزایش می یابد ! ( برای یک سال مالی کامل ). بنابراین P/E کل گروه به مرور به محدود ۸ واحد میرسد.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ، بیشتر برای شرکت هایی در این گروه جذاب هستند که بیش از ۶۰ الی ۷۰٪ از محصولاتشان مشمول نرخ گذاری دستوری نیست. لذا شرکت هایی که بیش از ۶۰ الی ۷۰٪ از محصولاتشان مشمول نرخگذاری نمی باشد ، با افزایش ۳.۸ برابری فروش ( بدون اثر موجودی ها ) و با افزایش حدود ۴.۲ برابری ( با لحاظ اثر موجودی ها ) همراه خواهند شد. در طرف مقابل با فرض حساسیت ۷۰٪ الی ۸۰٪ بهای تمام شده به نرخ ارز در این گروه ، بهای تمام شده حدود ۲.۶ برابر افزایش می یابد. بنابراین مارجین این شرکت ها حدود ۲۵٪ الی ۲۰٪ و سود خالص آنها بین ۷ الی ۸.۶ برابر می شود !!!
بطور مثال اگر شرکتی با سود تحلیلی ۱۰۰ تومانی در سال ۱۳۹۹ رو به رو بوده است و بیش از ۶۰ الی ۷۰٪ از محصولاتش مشمول نرخگذاری نباشد ، با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای یکسال مالی کامل به سود ۷۰۰ الی ۸۶۰ تومانی خواهد رسید !!!
بنابراین در صورت حذف نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی بعد از ماه رمضان ، در گروه دارویی میتوان انتظار رشد های جالبی را داشت.
در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ، تا به امروز تخصیص ارز بسیاری از شرکت ها به شدت کاهش یافته و محدود شده و طبق شنیده ها به بسیاری از شرکت ها حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بسیاری از اقلام دارویی اطلاع داده شده است. اما فعلا صحبت از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی پس از ماه رمضان است و بنظر میرسد برای تایید رسمی آن باید کمی صبر کرد. اما توجه به اثر این اتفاق بر سودآوری شرکت های این گروه خالی از لطف نیست.بررسی بورس در هفته پیش‌رو
آیا دوشنبه هفته جاری، شاخص بالاتر از سقف‌های قبلی می‌ایستد ؟  ادامه مطلب ...

پیش بینی روند کلی بازار سهام و اقبال و اصلاح ۶ صنعت بزرگ بورس
یک کارگزاری با بررسی بازارهای جهانی و ارز ، روند کلی بازار سرمایه و اقبال و اصلاح ۶ صنعت بزرگ بورس در روزهای آینده را پیش بینی کرد.  ادامه مطلب ...