بررسی بورس در هفته پیش‌رو

1399/02/27

آیا دوشنبه هفته جاری، شاخص بالاتر از سقف‌های قبلی می‌ایستد ؟

اقتصاد بیدار بررسی مینماید
شاخص کل بورس اوراق بهادار 14 اسفند ماه از 555هزار واحد مسیر اصلاحی در پیش گرفت و طی 6 روز کاری به 494هزار واحد رسید که به معنای 11درصد اصلاح قیمتی است.
💢اصلاح قیمتی در پیش داریم
دوره‌های صعود قبل ازآن 35 روزه و دوره‌های اصلاحی حدود 5 روزه بوده باز هم در بر روی همان پاشنه چرخید و از 26 اسفند تا 22 اردیبهشت ضمن 36روز کاری توانست 112درصد رشد کند ازاین‌جهت انتظار داریم که یک اصلاح قیمتی 5 روزه را در حال طی کردن باشیم
💢هرچه اصلاح‌طولانی‌تر شود، رالی صعودی ضعیف‌تر میشود
هرچقدر هیجان در رشد بیشتر میشود، دوره اصلاح به لحاظ زمانی کاهش می‌یابد لذا تصور ما این است که اگر بازار قصد دارد یک رالی صعودی قوی را پیش بگیرد، باید سریعا به اصلاح پایان دهد و در صورتی که اصلاح به لحاظ زمانی، به اندازه دو هفته باشد، آنگاه رالی صعودی بعدی ضعیف‌تر از گذشته خواهد بود.
💢حمایت قوی خریداران در دوشنبه هفته جاری
ازاین‌جهت تصور میکنیم که شاخص کل در محدوده 920-970 هزار واحد شدیدا حمایت میشود. اگر با سرعت به سمت 920هزار واحد در هفته پیش رو حرکت کند، در میانه هفته با یک موج قوی خریدار از منفی به سمت صف خرید حرکت خواهد کرد اما برای پذیرش یک روند صعودی قوی، بدون لحظه‌ای درنگ باید به بالای 1.050.000 واحد برسد! بنابراین به لحاظ زمانی شاخص در روز دوشنبه باید صعودی شود و بالای سقف های قبلی (1.047.000 واحد) تثبیت گردد.
💢دولت بانک صادرات و تجارت را نزدیک به ارزش اسمی میفروشد
دولت در این مدت طبق آمارها 12درصد صندوق های ETF خود را فروخته اما حالا به بازاریابی فعال خواهد پرداخت. چهارشنبه پیش رو، آخرین فرصت برای فروش صندوق‌های ETF است! نکته با اهمیت اینجاست که دولت در پی استقبال سرد مردم، قیمت انتقال سهام را اعلام کرده که نشان میدهد بانک صادرات و تجارت را بسیار نزدیک به ارزش اسمی میفروشد به بیانی خریدار اوراق در همین ابتدا 100درصد سود کرده است ازاین‌جهت تخفیف 20درصد به تخفیف 50درصد نسبت به قیمت‌های فعلی تابلو تبدیل شده است!
💢تضعیف ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها
در هفته‌ای که گذشت، هرچند موج تقاضا قوی بود اما ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها تضعیف شد و در روزهایی به زیر هزار میلیارد تومان رسید. به بیانی سهم حقیقی‌ها در خرید نسبت به روزهای قبلی کاهش یافت. این مساله ناشی از کاهش تزریق نقدینگی حقیقی به حساب بانکی کارگزاری‌ها جهت خرید سهام بود اما شرایطی پیش آمده که ممکن است تصور کنیم، ورود نقدینگی به بازار سهام مجددا تقویت می‌شود.
💢بازده ۱۰۰درصدی شاخص واقعی نبود
نسبت به زمانی که شاخص کل 500هزار واحد بود، قیمت یک متر آپارتمان در تهران 38درصد رشد کرده، قیمت خودروهای پر تقاضا 75درصد رشد کرده، قیمت سکه طلا 60درصد و قیمت دلار آمریکا در بازار 30درصد افزایش یافته، همچنین شاخص کل نیز 100درصد رشد داشته است. همانطور که کاملا مشخص است، بازارهای موازی ثابت و بازار سهام صعود محض نداشته است به بیانی رشد واقعی بازار 100درصد نبوده و اگر اصلاح عمیق بدهد، بازدهی بازار سهام نسبت به رقبای سنتی کمتر هم خواهد بود.
💢دلار ارزان‌ترین دارایی است
این موج تقاضا در بازارهای رقیب باعث شده تا سایت‌های اعلام نرخ خودرو و مسکن، از اعلام قیمت پرهیز کنند و همین عاملی میشود تا خروج نقدینگی از بورس توسط فعالان تضعیف گردد. بسیاری از فعالان بازار با این ذهنیت که بازارهای موازی هیچ بازدهی نداشته، تمایل به فروش سهام خود در سودهای با اهمیت کردند اما حالا که به بازارهای رقیب نگاه میکنند، میبینند که بازدهی واقعی سهام آن عددی نیست که پیش‌تر تصور میشد و رشد 100درصدی سهام در سایه رشد 80درصد قیمت خودرو یا 60درصد سکه طلا، رنگ میبازد و ازاین‌جهت تصور میشود که بازار سهام مجددا با تزریق بیشتر نقدینگی مواجه میگردد و شاید باید گفت هم‌اکنون، دلار، ارزان‌ترین دارایی است و نمیتوان اطمینان داشت که همچنان این ارزان بودن نسبت به بازارهای دیگر را تحمل کند.پیش بینی روند کلی بازار سهام و اقبال و اصلاح ۶ صنعت بزرگ بورس
یک کارگزاری با بررسی بازارهای جهانی و ارز ، روند کلی بازار سرمایه و اقبال و اصلاح ۶ صنعت بزرگ بورس در روزهای آینده را پیش بینی کرد.  ادامه مطلب ...

خبر مهم درباره نرخ سیمان| آیا نمادها حبابی هستند؟
انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته است پیگیری افزایش نرخ سیمان هستند.  ادامه مطلب ...