آمادگی ۹ هلدینگ بورسی شستا برای همکاری با کشور همسایه

1400/08/20

مدیرعامل شستا از آمادگی همکاری ۹ هلدینگ دارو، ساخت و ساز، معدن و پتروشیمی و ...ارائه خدمات به ارمنستان خبر داد.

علی رستمی در دیدار با مدیرکل امور بین‌الملل وزارت کار و وابسته اقتصادی جمهوری ارمنستان گفت: شستا با دارا بودن ۹ هلدینگ در حوزه‌های مختلف حمل‌ و‌ نقل، دارو، سیمان، ساخت‌وساز، پیمانکاری، معدن و پتروشیمی، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در ارمنستان است.
وی با اشاره به روابط خوب سیاسی بین ایران ارمنستان افزود: در بعد سیاسی رابطه بسیار خوبی بین دو کشور وجود دارد و گفت‌و‌گوهای بین مقامات دو کشور باید به اقدامات عملی در حوزه‌های مورد توافق طرفین منجر شود. امید است در دوره جدید، توافقات بین دو کشور به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.
این مقام مسئول از مقامات ارمنستان خواست تا فهرستی از محصولات مورد نیاز را به ایران ارائه کنند تا با مشخص شدن طرف‌های تجاری و شرکت‌ها با یک برنامه زمان‌بندی مشخص قبل از پایان سال، نتایج مطلوب و اقدامات عملی حاصل شود. شستا برای ارائه خدمات به ارمنستان آمادگی دارد. ۴۰ درصد محصولات دارویی ایران در شستا و از طریق تیپیکو و ۷۰ درصد مواد اولیه و پایه‌ای نیز در این شرکت تولید می‌شود. بنابراین می‌توان در تامین مواد‌ اولیه و تولید نهایی دارو به ارمنستان کمک کرد.
رستمی با بیان اینکه گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور دروازه ورود به آسیا است، ادامه داد: در صورتی که داروهای ایرانی در ارمنستان به تایید وزارت بهداشت این کشور برسد، عرضه را به این کشور شروع خواهیم کرد و آمادگی راه اندازی فناوری تجهیزات دارو و کارخانه نیز در ارمنستان وجود دارد. شستا در حوزه ساخت‌ و‌ ساز دارای یکی از بزرگترین شرکت‌های عمرانی و پیمانکاری است. در صورتی که شرایط مناقصات از سوی ارمنستان تسهیل شود، ایران می‌تواند در پروژه‌های حفر تونل و جاده‌سازی این کشور مشارکت کند.
وی با اشاره به اینکه ارمنستان یکی از بزرگترین تولید کننده‌ها در زمینه کنستانتره مس در جهان است، عنوان کرد: ایران آمادگی دارد در تولید مس کاتد اعم از ذوب و پالایش با ارمنستان سرمایه‌گذاری مشترک انجام دهد. در حوزه پتروشیمی نیز زمینه همکاری مشترک بین دو کشور وجود دارد. این آمادگی وجود دارد تا تمام محصولات پتروشیمی با بهترین کیفیت تولید شده به ارمنستان صادر شود و در زمینه محصولات پایین دستی پتروشیمی نیز با این کشور همکاری متقابل صورت گیرد.
علاقه مندی ارمنستان به تقویت همکاری‌ها بین دو کشور
واردان گوستانیان وابسته اقتصادی سفارت ارمنستان در ایران نیز گفت: نقطه نظر و مشترکات زیادی بین دو کشور در حوزه‌های مختلف وجود دارد. تیپیکو از زیرمجموعه‌های شستا، یکی از بزرگترین شرکت های داروسازی در ایران است که می‌تواند رامنستان را در زمینه تأمین دارو کمک کند. تلاش می شود به کمک شستا، کارخانه های داروسازی در ارمنستان ایجاد شود.
وی افزود: در حال حاضر ۲.۶ میلیارد یورو برای بازسازی و نوسازی امور زیر بنایی در ارمنستان سرمایه گذاری شده است. ارمنستان علاقه‌مند است ایران در مناقصه مسیر شمال به جنوب این کشور شرکت کند و در ساخت پل و تونل ها مشارکت داشته باشد. ارمنستان آمادگی دارد ایران در احداث تونل به این کشور کمک کند و این کار می تواند از طریق پیمانکاری که شستا آن را معرفی می‌کند ، انجام شود .
این مقام مسئول با اشاره به اینکه حوزه معادن و تولید مس نیز از دیگر زمینه‌های همکاری بین دو کشور بشمار می‌رود، ادامه داد: دولت ارمنستان آمادگی دارد تا در این زمینه بصورت مشترک با مقام‌های ایرانی سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد. ارمنستان حجم بالایی از سوخت از ایران وارد می‌کند. این آمادگی وجود دارد تا پالایشگاه‌ها بصورت سرمایه‌گذاری مشترک در خاک ارمنستان احداث شود.
گوستانیان با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور در سطح پایینی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد با تبادل هیات های کارشناسی بین دو کشور و با توجه به ظرفیت‌های فراوان در حوزه‌های مختلف روابط تجاری و اقتصادی این روابط ظرف یک تا دو سال آینده به سطح قابل قبولی برسد . اتحادیه اوراسیا، بازار خوبی برای تجار و سرمایه گذاران ایرانی است که می‌توان از طریق ارمنستان این تولیدات را بصورت مشترک وارد بازار اورآسیا کرد.زمان افزایش سرمایه ۱۰۰ و ۸۲ درصدی + مجمع ۴ شرکت دیگر
۶ شرکت بورسی و فرابورسی، زمان برگزاری مجمع سالانه و فوق العاده برای تصویب صورت های مالی و افزایش سرمایه را اعلام کردند.  ادامه مطلب ...

بیمه فرابورسی با ارتقا به بازار دوم رفت / مجوز افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی
بیمه تعاون با سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومانی، ارتقا یافت و به عنوان صد و شصت و دومین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد.  ادامه مطلب ...منبع : بورس پرس