عرضه اوراق بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی با دستور وزارت اقتصاد منتفی شد

1400/08/16

بانک مرکزی از لغو مرحله جدید عرضه اوراق بدهی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان در این سه شنبه خبر داد که با تصمیم وزارت اقتصاد رخ داده است .

طبق اعلام بانک مرکزی ، قرار بود مرحله جدید عرضه اوراق بدهی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان ، سه شنبه هفته جاری بعد از ۷ هفته توقف برگزار شود اما در تصمیم دیگری این برنامه منتفی شد .
بر اساس این گزارش ، بانک مرکزی اعلام کرد: مقرر بود مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به منظور فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیر بانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بیمه‌ ها و شرکت‌های تأمین سرمایه در روز سه‌شنبه اجرا کند اما بر اساس اعلام وزارت اقتصاد این حراج برگزار نمی شود و تاریخ دقیق به اطلاع خواهد رسید.
متولی اصلی انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی دولتی، وزارت اقتصاد بوده و الزامی به پذيرش تمام پيشنهادات دريافتی يا فروش کليه اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزي نیز صرفاً سفارش های دريافتی را به منظور تصميم‌گيري به آن وزارتخانه ارسال می کند .
تا پایان مرحله هجدهم در ۳۰ شهریور، بالغ بر ٣٢.٣ و ۱۰.۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی و سلف نفتی فروخته شد. در حالی که سال گذشته با وجود انتقادات فراوان نسبت به عملکرد ضعیف دولت در فروش اوراق تا پایان هفته دوم آبان حدود ۷۳ هزار میلیارد از این اوراق فروخته شده‌ بود که نشان از کاهش بیش از ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
کسری بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته‌ و دولت برای کاهش اثر تورمی باید اوراق بیشتری عرضه می کرد.پنج شرکت با دریافت مجوز افزایش سرمایه ۸۶۲ تا ۲۶ درصدی آماده مجمع شدند
پنج شرکت بورسی و فرابورسی مجوز افزایش سرمایه ۸۶۲، ۷۳۹ ، ۸۲ ، ۵۷ و ۲۶ درصدی را از چهار محل گرفتند و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شدند.  ادامه مطلب ...

برنامه شستا برای سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در خراسان جنوبی
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی از افتتاح افتتاح پروژه تولید کنسانتره زغال سنگ در طبس و آمادگی شستا برای سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در خراسان جنوبی را دارد.  ادامه مطلب ...منبع : بورس پرس