نکاتی جدید از برکناری مدیرعامل شستا و وعده توزیع سود به سهامداران

1400/06/02

معاون اقتصادی وزارت کار با اعلام نکاتی جدید از دلیل برکناری مدیرعامل شستا و ادعای سود ۲۴ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از این هلدینگ، وعده توزیع سود به سهامداران دادو از رفتار غیرحرفه ای رضوانی فر انتقاد کرد.

در پی برکناری عجیب مدیرعامل شستا توسط وزیر کار و به دلیل ممانعت از تقسیم سود قبل از برگزاری مجمع سالانه این هلدینگ و بروز حاشیه هایی ، حجت الله میرزایی به سهامداران این هلدینگ بزرگ بورسی وعده توزیع سود داد. وعده ایی که باتوجه به مفاد قانون تجارت و نظازت سازمان بورس منبی بر الزام توزیع سود شرکت ها طی حداکثر 8 ماه بعد از مجمع، چندان دلیلی و توجیهی ندارد .
رابطه مالی بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی و شستا
وی اعلام کرد: بازنشستگان از تاب آوری و آستانه تحمل پایینی برخوردارند و در مقابل نوسانات اقتصادی آسیب پذیرند و پرداخت به موقع و بی کم و کاست حقوق و مستمری آنان ، اولویتی جدی و غیرقابل اغماض است. با همه محدودیت های سازمان تامین اجتماعی در شرایط کاهش درآمد ناشی از کرونا تا کنون حقوق بازنشستگان به موقع و بر اساس جدول زمان بندی پرداخت شده است.
شستا بخش مهمی از ذخایر مالی بازنشستگان و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان حدود ۵ درصد از منابع مالی را از محل سود حاصل از شستا تامین می کند. اگرچه این رقم در بودجه ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی رقم بالایی نیست اما در جلوگیری از تاخیر و یا نوسان، بسیار تعیین کننده است.
سود ۲۴ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از شستا
بر اساس توافق مکتوب سازمان تامین اجتماعی با مدیرعامل سابق و هیات مدیره شستا ، مقرر بوده ۱۴ هزار میلیارد تومان از محل سود سالیانه در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد و از تیر به طور مستمر ماهی ۲۲۰۰ میلیارد تومان به سازمان پرداخت شود. این سود به صورت علی الحساب به سازمان پرداخت می شود و بعد از برگزاری مجمع سالیانه در هفته های آینده و قطعی شدن سود بر اساس تصمیم مجمع، سود بین همه سهامداران عمده و خرد تقسیم می شود.
حدود ۹۰ درصد از سهام شستا متعلق به تامین اجتماعی است و با برآورد سود عملیاتی حدود ۲۷ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹ ، حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان سهم سود سهام سازمان تامین اجتماعی خواهد بود. علاوه بر این به طور مستمر، مطالبات شستا از سازمان تامین اجتماعی با واگذاری دارائی هائی چون سود سهام شرکتها یا املاک تسویه شده است.
جلوگیری یا هر نوع اخلالی در انجام تعهدات شستا به بازنشستگان با وجود اضطراری که برای پرداخت حقوق آنان وجود دارد، هم از حیث آثار روانی در سطح خانواده بزرگ بازنشستگان و هم از حیث اجتماعی به هیچ وجه قابل تحمل و مدارا نیست.
انتقاد از رفتار غیرحرفه ای رضوانی فر و داستان پردازی برخی رسانه ها
مدیر سابق شستا از انجام تعهدی که امضا کرده بود، سر باز زد و با رفتار غیرحرفه ای و بدون پاسخ گذاشتن پیگیری های مستمری که از تیر گذشته سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار انجام دادند، سطح و دامنه نگرانی ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان را افزایش داد.
متاسفانه عدم پاسخگویی به پیگیری ها، تماس ها و عدم شرکت در جلسات تصمیم گیری برای این مهم، راهی جز برکناری از سوی هیات مدیره باقی نگذاشت و تردیدی ندارم حذف یک عضو در مجموعه ای که به اخلاق مداری و کار حرفه ای شهره است تصمیمی ناگزیر بود .
شرایط کنونی کشور، تاب کوچکترین نگرانی یا اخلال در زندگی گروه های آسیب پذیری چون بازنشستگان عزیز را ندارد .
چرا برخی مدیران پایین دست با غیرحرفه ای ترین روش در فصول خاص ، تغییر رفتار می دهند و سازمان بالادست را گم می کنند و در بزنگاه های مالی به نگرانی های اجتماعی دامن می زنند؟
متاسفانه با داستان پردازی برخی رسانه ها، برکناری رضوانی فر به دلایلی چون فساد ستیزی وی نسبت داده شد اما گفته نشد وی یکی از مجریان برنامه شفافیت فراگیر و بی کم و کاست شریعتمداری ( وزیر کار ) بود که در سال ۹۷ در مجلس تعهد و این برنامه را در چهار صندوق های بازنشستگی و شستا به طور همزمان اجرا کرد .
این وزارتخانه به علت اجرای برنامه شفافیت فراگیر و استقرار ۱۰ سامانه شفافیت، بورسی کردن بنگاه های اقتصادی و افشا مستمر صورت های مالی در سامانه کدال (اعم از بورسی و غیر بورسی) و الزام به عرضه محصولات در بورس کالا در ۲ سال پیاپی از طرف رییس جمهور وقت مورد تقدیر قرار گرفت و رتبه اول را کسب کرد.افزایش ۲.۵ برابری قیمت سیمان از کارخانه تا بازار
تولید کننده سیمان با اشاره به افزایش ۲.۵ برابری قیمت سیمان از کارخانه تا بازار و سود دلالان گفت: مسئولان به جای حل مسئله به موضوعات حاشیه ای می‌پردازند.  ادامه مطلب ...

شرکت بورسی پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۳۰ درصدی از سود انباشته داد
شرکت بورسی فولاد سپید فراب کویر از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه ۱۳۰ درصدی از محل سود انباشته خبر داد.  ادامه مطلب ...منبع : بورس پرس