جلسه همتی با مدیران بانکها: به بورس رونق دهید

1399/04/01

رئیس کل بانک مرکزی در جلسه با مدیران عامل بانکها بر تداوم نقش بانک‌ها در رونق بازار سرمایه تاکید کرد. عبدالناصر همتی البته به بانک ها یک توصیه بورسی کرد.

‌به نقل از بانک مرکزی، جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها در بانک مرکزی برگزار شد. در این جلسه دکتر همتی ضمن تقدير از عملکرد بانک‌ها در پرداخت 21 هزار میلیارد تومان تسهیلات معیشتی به 21 میلیون نفر از هم‌وطنان، بر تداوم اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی آسیب‌دیده از کرونا تأکید کرد.
رئیس‌کل بانک مرکزي ضمن تاکيد بر اهمیت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری از طريق واگذاری اموال و دارائی‌هايشان‌ گفت: بانکها با تداوم واگذاري سهام خود در شرایط فعلی بازار سرمایه مي‌توانند ضمن کمک به تعميق اين بازار در راستاي اصلاح و کاهش ناترازي خود اقدام کنند. وی در ادامه بانکها را به فراهم کردن امکان بهره مندي از شرايط مناسب اين بازار برای افزایش سرمایه از محل صرف سهام به عنوان یک روش متداول و مرسوم در نظام مالی دنیا توصيه کرد.
در ادامه دکتر همتی ضمن ارائه گزارشی از سفر اخیر خود به عراق، حجم معتنابه صادرات به عراق و منابع ارزی حاصل از آن را فرصت خوبی برای کشور دانست و اعلام کرد: با مذاکرات و توافقات انجام شده با همتایان عراقی، بخش عمده‌ کالاهای اساسی و دارو از این محل تأمین خواهد شد. ایشان همچنین به اقدامات مشابهی که در آینده برای بهره‌گیری از فرصت‌های دیگر کشورها برنامه‌ریزی شده است، اشاره کرد.
رئیس شوراي پول و اعتبار همچنین با توجه به تکمیل و ابلاغ شیوه‌نامه مربوط به گواهی اعتبار مولد در شورای عالی بورس از مدیران نظام بانکی خواست برای اجرایی شدن و گسترش بهره‌گیری از این ابزار در سال "جهش تولید" سرعت عمل به خرج دهند.
در اين نشست همتي با توجه به فصل برداشت گندم،‌ مشارکت فعال شبکه بانکي کشور و برنامه ريزي لازم به منظور تامين منابع مورد نياز براي خريد گندم توسط بانکها را خواستار شد.
در پايان رئیس کل بانک مرکزی بر تسريع و تسهيل شرایط توسط بانکها در فرآيند پرداخت وام ازدواج و نيز اتخاذ تمهيدات مناسب و راهکارهاي عملي برای همراهی در رفع مشکل مسکن هم‌وطنان و افزایش عرضه مسکن تاکيد کرد.پیش بینی بورس امروز | تابستان داغ
با آغاز فصل تابستان، بسیاری معتقدند که روزهای هیجان دیگری پیش روی بورس است. اما هیجان به چه عواملی وابسته است. آیا دلار دوباره در روزهای آینده اوج میگیرد.  ادامه مطلب ...

پیش بینی بورس امروز | تاثیر یک خبر مهم
در میان سیل اخبار و امیدواری های بازار، انتشار خبر مربوط به قطعنامه شورای حکام علیه ایران بیشترین توجه سهامداران را به خود جلب کرده است. آیا امروز بازار متفاوت خواهد بود.  ادامه مطلب ...