تغییر مهم در نحوه معاملات برای پایان اختلال

1399/04/25

مدیر نظارت بر بورس ها از تغییر اساسی در نحوه معاملات با استفاده از رویه "بورکر بیزینس" خبر داد که به زودی در عرضه های اولیه و توسط ۱۰۸ کارگزار و با احتمال افزایش زمان معاملات انجام می شود.

محسن خدابخش در پاسخ به این سئوال که چه زمان اختلال سامانه معاملات بازار سرمایه و داد و ستد خارج از زمان برخی شرکت های بزرگ و تازه وارد به پایان می رسد به بورس پرس گفت : واقعیت این است که افزایش حجم معاملات و سفارش ها و تعداد بسیار فعالان و رشد چشمگیر تحرکات از عوامل اصلی فشار بر سامانه معاملات و اختلال در روال عادی داد و ستد بشمار می رود و مسلما" هم مورد رضایت هیچ کسی نیست.
وی ادامه داد: در این میان علاوه بر اقداماتی برای توسعه و بروزرسانی سامانه معاملات در نحوه معاملات سهام هم تغییر اساسی رخ خواهد داد و طی آن از رویه جدید "بورکر بیزینس " (roker Business ) استفاده خواهد شد که در تمام بورس های دنیا هم بکار گرفته می شود. همچنین احتمالا" ، زمان داد و ستد افزایش می یابد .
این مقام مسئول در واکنش به این سئوال که این رویه از چه زمانی و با چه مختصاتی اجرایی خواهد شد به بورس پرس توضیح داد: از حدود دو سه هفته آینده و با چند شرکت جدید و در عرضه های اولیه ، روش جدید عملی می شود و قرار است جزییاتی در آینده نزدیک اعلام شود.
خدابخش افزود: در این رویه 108 کارگزار بورس با تجمیع سفارش های خرید و فروش و در فاصله زمانی هر 30 ثانیه یک بار ، براساس قیمت های بازار اقدام به معامله می کنند . علاوه بر این معامله گران آنلاین ، طبق رویه فعلی فعالیت خواهند کرد. بنابراین انتظار می رود با تغییر رویه ، اختلال سامانه معاملات به پایان برسد.
وی تاکید کرد: در این میان نکته حایز اهمیت ویژه این است که کارگزاران باید از طریق توسعه حوزه های فنی و نرم افزاری ، شرایط ادامه مشارکت فعالانه و هم جانبه و گسترده در بازار سرمایه را فراهم کنند و قادر به ارایه خدمات متنوع ، بروز ، بدون مشکل و سریع به مشتریان باشند.پیش بینی بورس امروز | روند نامشخص
درحالی که برخی سناریوها از اصلاح شاخص حکایت دارند که برخی از عوامل حیاتی در بازار، تداوم روند صعودی بازار بعد از اصلاح را حتمی تلقی میکنند.  ادامه مطلب ...

"رافزا" برای عرضه اولیه امروز معرفی شد
مدیرعامل رایان هم افزا با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی از تحقق ۱۵۶ درصدی پیش بینی سود سال جاری در سه ماه نخست و استراتژی‌ها جهت توسعه و درآمد پایدار خبر داد.  ادامه مطلب ...